Viršininkas ar viršininkė – su kuo lengviau dirbti?

Myrai moterysKaip tikra Temidė, viršininkas turi užrištomis akimis spręsti visus kolektyvo klausimus, vesti įmonę į šviesią ateitį, vadovaudamasis objektyvumu, o ne asmeniškumu. Be to, turi mylėti savo kolektyvą apskritai ir kiekvieną darbuotoją atskirai. Deja taip dažniausiai nebūna.

Bet kuris viršininkas – visų pirma tiesiog žmogus, turintis savo įsitikinimus ir problemų sprendimo būdus. Visi žinome, kad vyras ir moteris dažniausiai nuspręs skirtingai. Tad su kuo lengviau dirbti?

Viršininko požymiai

Racionalumas. Viršininkas linkęs sprendimus priimti vadovaujantis logika, sveika nuovoka. Kalba visuomet iš esmės, glaustai nusako tam tikrų dalykų esmę. Viršininkas moka kontroliuoti emocijas, reikalai jam svarbiau už viską, todėl jokie šeimos rūpesčiai įtakos darbui paprastai neturi.

Globalus mąstymas. Vyras ir gyvenime ir ypač darbe nekreipia dėmesio į detales. Jo galvoje – strateginis tikslas, taktiniai žingsniai susidėlioja savaime. Todėl jei vadovas nepastebėjo klaidos jūsų ataskaitoje, dar nereiškia, kad neišbars Jūsų dėl ketvirčio rezultatų.

Ryžtingumas. Viršininkas sumaniai priima sprendimus, bando, rizikuoja. Jam paprasčiau apsirikti 5 kartus ir šeštąjį pagaliau pasiekti rezultatą, bet padaryti tai per dieną, o ne savaitę analizuoti ir planuoti. Dėl to jis būna aktyvus, darbas greitas ir organizuotas. Visi einamieji klausimai sprendžiami operatyviai. Dėl to, kad nedelsiama, gaunami puikūs rezultatai, darbas būna intensyvus.

Užsispyrimas. Su viršininku sunku pasiekti kompromisą ar pamėginta pakeisti jį savo nuomonę kokiu nors klausimu. Jis – visuomet teisus, net jeigu neteisus. Jis nesugeba pripažinti savo klaidos, nes tai gali pakenkti jo statusui ir autoritetui.

Prioritetas darbas. Viršininkui darbas – svarbiau už viską, todėl barnis su žmona ar blogai besimokantis vaikas niekaip nepakenks jo elgesio per metinį susirinkimą ar santykių su pavaldiniais. Jo nuotaiką gali paveikti tik naujienos iš aukštesnės valdžios. Visi girdėjo įvairiausių istorijų apie priekabiavimą darbe, vis dėlto  viršininko susidomėjimo trumpais sijonais ir ryškiomis pėdkelnėmis atvejai yra reti.  Visa tai neturi nieko bendra su darbo reikalais ir protingas vadovas arba nepastebės tokių dalykų arba tiesiog duos pastabą dėl netinkamo elgesio ar aprangos.

Mokėjimas leisti pinigus. Viršininkas moka leisti kompanijos pinigus. Jam stabilumas ir saugumas nėra didesnė vertybė negu rizika, aktyvumas ir judėjimas. Pinigų judėjimas įmonėje, kuriai vadovauja vyras, paprastai būna aktyvesnis. Vyras labiau linkęs investuoti lėšas į naujus, kol kas nepelningus projektus, apskritai labiau linkęs rizikuoti. Aktyvus pinigų judėjimas sudaro palankias sąlygas kompanijos plėtrai, nuolatiniam rezultatų augimui.

Kaip elgtis su viršininku?

  • Kalbėkite iš esmės, trumpai, aiškiai, konstruktyviai. Tik išvados ir klausimai, jokių svarstymų.
  • Į viršininką kreipkitės tik dėl svarbių reikalų, turinčių tiesioginės įtakos galutiniam didelio darbo rezultatai. Visus kitus klausimus spręskite patys arba su jo padėjėjais. Vyrai mėgsta savarankiškumą ir vertina gebėjimą  savarankiškai priimti sprendimus. Klausimai apie sugedusį kavos aparatą ir pasibaigusias kanceliarijos priemones vadovą tik erzina.
  • Įvardindami viršininkui problemą iš karto siūlykite sprendimo variantus arba iš karto supažindinkite jį su visais faktais, kurie padės tinkamai sudėlioti problemą ir priimti greitą sprendimą, neeikvojant laiko klausimams ir informacijos paieškoms.
  • Nesiginčykite su viršininku ir neabejokite jo autoritetu. Savo požiūrį žinoma galima išsakyti, išdėstyti argumentus, bet pagarbiai.
  • Nemėginkite išsiskirti kažkuo, kas nesusiję su darbu. Viršininkas to nepastebės.
  • Dalykiškas požiūris dažnai nustumia į šoną asmeninius santykius, todėl nelaukite supratimo padarę klaidą darbe dėl asmeninių priežasčių.

Viršininkės požymiai

Emocingumas. Iš prigimties moteris emocionali, net jei ji ir moka  pasirodyti esanti kitokia. Ją lengviau priversti nerimauti net dėl mažiausių planų pokyčių. Jos nuotaika gali keistis dėl daugybės priežasčių.  Ji dažniau abejoja. Ji kur kas akivaizdžiau negu vyras reiškia emocijas. Visa tai gali išmušti kolektyvą iš vėžių. Kita vertus, šiuos dalykus kompensuoja kiti moteriško vadovavimo aspektai.

 “Detalus” mąstymas. Viršininkas gyvena ateitimi, globaliais tikslais, o viršininkė –  dabartimi, šiandienos planais. Dėl to ji būna dėmesingesnė detalėms. Jai reikia, kad viskas būtų idealiai atlikta dabar.

Atsargumas priimant sprendimus. Viršininkė nemėgsta rizikingų sandorių. Visa kas kelia pavojų stabilumui, – tabu. Tad kompanijos, kuriai vadovauja moteris, biudžetas paprastai būna stabilus, be ypatingų svyravimų. Deja, “susemti” didelius pinigus ar sudaryti amžiaus sandorį  moteris turi kur kas mažiau galimybių nei vyras.

Lankstumas. Su moterimi kur kas lengviau rasti bendrą kalbą, ji lengviau aptaria klausimus, siekdama rasti teisingą sprendimą. Tai saugo įmonę nuo neteisingų sprendimų, nes į kolektyvo nuomonę atsižvelgiama dažniau, negu vadovaujant vyrui.

Prioritetas – santykiai. Pirmiausia – žmonės, tik po to – verslas. Vadovė aiškiai supranta, kad darbas pats nepasidaro, jį atlieka kolektyvas. Tad jeigu žmonės bus nepatenkinti , nukentės rezultatai. Todėl atmosferai kolektyve skiriamas didelis dėmesys. Be to, viršininkė išleis į sūnaus išleistuves, ar ligoninę per patį darbo dienos įkarštį.

Taupumas. Ilgalaikės investicijos ar pinigų “merkimas” į naujus, kol kas nepelningus verslus – ne moteriška. Tokiais atvejais veikia stiprus motiniškas instinktas: moteriai reikia aprūpinti savo vaikų ateitį, tad jei ji iššvaistys visas lėšas abejotiniems projektams, pasiturimas rytojus gali ir neišaušti.

Kaip elgtis su viršininke?

  • Jei viršininkės nuotaika bloga ar matote, kad ji yra sunerimusi, nekreipkite į tai dėmesio.Bloga nuotaika praeis ir viskas užsimirš.
  • Naudokitės tuo, kad viršininkė labai atidi detalėms. Atidžiai pildykite ataskaitas, forminkite dokumentus, rūšiuokite aplankus …  Kuo gražiau ir sistemingiau bus pateikta tai, ką jai siūlote, tuo geresnis bus jos požiūris į Jus. Tai net pakels jos darbinę nuotaiką.
  • Nors vadovė pasižymi didesne empatija nei viršininkas ir gali Jums nusileisti, naudotis tuo neverta.  Jei pamėginsite jai atsisėsti ant sprando – vargu ar ji jums atleis. Išmintinga viršininkė to neleis.
  • Priimant sprendimus susijusius su darbu, derėtų susilaikyti nuo kardinalių pokyčių, itin novatoriškų idėjų, kurios niekaip nedera prie šiandieninės kompanijos veiklos. Visa tai yra rizika, kurios viršininkė neįvertins. Tam ją reikėtų parengti.
  • Jei siūlote vadovei kokį nors projektą, kuriam reikia finansavimo, bet rezultatų galima tikėtis tik vėliau, būtinai jai nurodykite, iš kur galima gauti reikiamus pinigus, kas gali padengti galimas išlaidas.

Related Posts

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *